Database encryption: Transparent Data Encryption

Veri hırsızlığı ne kadar gizli bilginin açığa çıkmasına neden oldu? Peki sadece Internet üzerinden sistemlere sızılarak mı bilgiler kaçırılıyor? Tabi ki sadece bu değil.

Kimlik bilgileri, şirket verileri, finansal bilgiler ve diğer kişiye/kuruma özel bilgilerdeki toplu veri kayıpları en çok kaybolan veya çalınan backup teypleri, harddiskler, laptop ve diğer donanım nedeniyle oluşuyor. Rakamlar yüzbinlerle, milyonlarla ifade ediliyor. Ve bunlar sadece bilinen veya duyulan olaylar. Bundan çok daha fazlasının duyurulmadığı, duyulmadığı ve farkedilmediğinden eminim.

Transparent Data Encryption
TDE, yani Transparent Data Encryption olarak geçen veritabanı veri şifreleme yöntemi, kodlamada, sorgularda vb. değişiklik yapmadan verilerin veritabanı tarafından disk üzerinde şifrelenerek saklanmasını temel alıyor. Veritabanı sunucularına bu özellik getirilirken, aynı zamanda performans problemlerinin oluşmasının da önüne geçilmesi sağlanmaya çalışıyor.

Oracle
Oracle ilk olarak, Oracle 10g Release 2 ile tablolarda bulunan kolonlar bazında TDE özelliğini duyurdu (Konu hakkında makale). Ancak bu şifreleme yöntemi, performans konusunda sıkıntıları da beraberinde getiriyordu.

Oracle 11g sürümü* ile gelen yeni özellikle, şifrelenmiş tablespace yaratılarak, sadece kolon değil, tablo bazında şifreleme sağlanmış oluyor.
Şifrelemeden kaynaklanan performansın önüne geçebilmek için, kullanıcı bir sorgu yaptığında sunucu veriyi buffer cache bölümüne atıyor ve veri burada şifrelenmemiş olarak hızlı erişilebilir/sogrulanabilir halde duruyor. (Encrypting Tablespaces makalesi)

Temel amaç verinin ve yedeklerinin şifrelenmiş olarak saklanması.

Microsoft SQL
Aynı şekilde Microsoft SQL 2008’de de TDE özelliği bulunuyor. Bu sayede database dosyaları (mdf) ve yedekler şifrelenmiş olarak bulunduğu için veri hırsızlığında verilerin açığa çıkması engellenmiş oluyor. SQL 2008 TDE detayları bu yazıda bulunabilir.

Sonuç
Kolon tiplerini standart kolonlardan binary tipi kolonlara dönüştürmek; SQL SELECT, INSERT vb. sorguları buna göre güncellemek ve değiştirmek; bu kolonlarda yaşanacak sorgulama problemleri; şifreleme anahtarları yönetimi; uygulama yapılarında değişiklik ve tüm bu değişiklikler sonrası yaşanan performans problemleri TDE ile büyük ölçüde rahatlatılmış oluyor.

Özellikle hassas veri barındıran kurumların ve hatta SaaS firmalarının uygulayabileceği TDE özellikleri, veritabanı yöneticilerinin ve uygulama geliştiricilerinin işlerini kolaylaştıracaktır. Şifreleme anahtarlarının da etkin bir şekilde yönetildiği durumlarda, veri hırsızlığına ve güvenliğine karşı gerekli itina gösterilerek, önlemler alınmış oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *