Firefox 3.0 ilk güvenlik açığı

Salı günü yayınlanan Firefox 3, kayıtlara göre 24 saat içerisinde 8 milyonun üzerinde kişi tarafından indirilmiş ve kurulmuş. Türkiye saatiyle Salı günü akşamı Firefox 3’u indirmeye çalıştığınızda bu manzarayla karşılaşmış olabilirsiniz.

Gel gelelim çok geçmeden, yaklaşık 5 saat sonra, TippingPoint Zero Day Initiative ürünün yeni sürümünde bir güvenlik açığı olduğunu duyurdu!

Güvenlik açığının teknik detayları yayınlanmadı. Konuyla ilgili Mozilla’nın bir güvenlik yaması yayınlamasının ardından detaylar açıklanacak. Problem, kullanıcının email içerisindeki bir link’e tıklaması veya zararlı kod içeren bir web sayfasını ziyaret etmesi ile tetikleniyor.

Bu güvenlik açığının neden Firefox 3.0 yayınlanmadan önceki deneme sürümleri sırasında duyurulmadığı ise merak konusu. TippingPoint’e göre araştırmayı yapan kişiden gelen bilgi Firefox’un yeni sürümünün çıkmasının ardından olmuş. Tabi ki güvenlik açığının önceden bilindiği malum.

Birileri(?) dikkatleri üzerine çekmeye mi çalışıyor, yoksa araştırmacı daha fazla para kazanmak için mi bu yöntemi izledi bilinmez. Şahsi kanaatim, araştırmacının güvenlik problemini TippingPoint’e iletmesi, arada geçen iletişim, problemin doğrulanması ve Mozilla ekibi ile irtibata geçilmesi ve bunun uyarı olarak Zero Day Initiative’de yayınlanmasının çok daha uzun süreceği yönünde. Konu ile ilgili TippingPoint’in açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *