Dosyaları tamamen silme: Eski harddisk’e veda ederken…

Daha önce yazdığım Disk üzerinde veriyi tamamen silmek: 1 defa üzerine yazmak yeterli mi? yazısında, veriyi disk üzerinden tamamen silen yazılımlardan ve bu konudaki tartışmalardan bahsetmiştim.

Şahsi görüşüm kişisel kullanım için single-pass adı verilen yöntemle, sadece 1 defa tüm disk üzerindeki sektörlere 0 (sıfır) yazarak verinin silinmesinin yeterli olacağı yönünde. En azından standart veri kurtarma yöntemleri ile verinin kurtarılamayacağını ve disk wipe işleminin zamanını da düşündüğümüzde hızlı bir yol.

Wipe işleminin testi
Dün laptop’umun harddisk’ini daha büyüğü ile değiştirdim. Peki, farklı bir laptop’a takılacak olan eski disk’im ne olacaktı? Diski wipe etmeyi ve fırsat varken ardından da veri kurtarma testi yapmayı denedim.

Sistem DBAN ile açılmadığı için, Acronis Drive Cleanser adlı yazılımla bu işlemi gerçekleştirdim. Yaklaşık 30 dakikada 80GB diski wipe etmeyi tamamladı (Quick mode seçeneği ile).


Bu mod aşağıda görülebileceği gibi, disk üzerindeki tüm sektörlere 0 (sıfır) yazıyor.


Ardından TestDisk, PhotoRec ve DiskDigger veri kurtarma yazılımları ile recovery denemeleri gerçekleştirdik. Bu yazılımlar diski sektör sektör inceleyerek veri kurtarma işlemini yapıyorlar.

Özetle wipe edilmiş tüm verilerin bu tarz yazılımlarla okunamadığını görmüş olduk.

Yeni diskle beraber baya boş yerim oldu ve sanki daha huzurlu bir insan oldum.
Bu arada az önce konuyla ilgili bir forumda gördüğüm aşağıdaki mesaj da arkadaşlarla yerlere yatmamıza sebep oldu :) Dosyaların güvenli olarak silinmesine süper yaklaşım.

3 Responses to “Dosyaları tamamen silme: Eski harddisk’e veda ederken…”

 1. Zafer says:

  Bende bu konuda ufak bir yazı yazacaktım Sertan. Daha çok Open Source olarak sunulan, HDD Wipe Tool aracını önerebilirim. – http://hddguru.com/

  Ellerine sağlık.

 2. Anonymous says:

  Sertan abi öncelikle merhaba.sizin hdd wipe hakkındaki makalenizi okudum ve işin aslı bu konu hakkında bilgi sahibi değilim.benim size sormak istediğim ben laptopıma wipe işlemi uygulamak isiyorum fakat emin olamadığım şey wipe işlemi sistem dosyalarına bir zarar verir mi.şöyle anlatayım laptop'ımda system recovery özelliği var yani format deilde fabrika ayarlarına geri dönme. bunun dışında herhangi bir cd filan yok.bu wipe işlemi hdd de gizli olan recovery dosyalerına zarar verir mi.bide işletim sistemim vista home premium.bana hangi programı önerirsiniz?şimdiden çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar

 3. Sertan Kolat says:

  @Zafer
  Teşekkürler

  @Adsız
  Bu makalede anlatılan yazılımlarla yapılan harddisk wipe işlemi tüm diskiniz üzerindeki verileri silecektir.
  Bunu eski bilgisayarınıza veya eski harddiskinize uygulayabilirsiniz.

  Disk üzerinde sadece belirli bölümleri silmek istiyorsaniz, bu iş için Eraser yazılımını önerebilirim. Bu yazılımla:
  – Eskiden silinmiş dosyaların tamamen silindiğinden emin olabilirsiniz (Unused disk space silme seçeneği ile)
  – İleride güvenli olarak silmek istediğiniz dosyaları bu yazılımı kullanarak silebilirsiniz. (Klasör veya dosyaya sağ tıklandığında Eraser ile silme seçenekleri geliyor.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *